PRZESZYWANICA

czyli inaczej aketon lub gambeson, jest podstawowym elementem ubioru bojowego zapewniającego nam podstawową ochronę. Przeszywanica była zakładana pod kolczugi i elementy ochronne. Jej najważniejszym zadaniem było pochłonięcie energii wyprowadzonego w walczącego ciosu oraz ochronę przed ewentualnymi obrażeniami miażdżonymi. Ochrona ta była możliwa dzięki specjalnej konstrukcji przeszywanicy, bowiem to nic innego jak pikowany, gruby kaftan składający się z kilkunastu warstw lnu lub innego naturalnego materiału.

Przeszywanice ewaluowały przez setki lat. W XIII wieku np. przeszywanica była długa i praktycznie niedopasowana do sylwetki. Wraz z rozwojem sztuki wojennej i elementów uzbrojenia ochronnego przeszywanice w XIV i XV wieku zostały skrócone i inaczej niż te wcześniejsze, były bardziej dopasowane do noszącego. Zmianie uległ też sposób ich zapinania. Popularne w XIII wieku załadanie przeszywanicy przez głowę odeszło do lamusa, przyjęło się natomiast zapinanie ich z przodu na guziki, lub proste wiązanie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą przeszywanic. Ubiory bojowe wykonujemy z największą dbałością, z najlepszych dostępnych na runku materiałów. Jakość wykonania w połączeniu z atrakcyjną ceną przeszywanic w naszym sklepie internetowym to gwarancja Twojego zadowolenia!

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7